dobritenovini
Tue Nov 21 2023 | 30 Следващи Последвай
Tue Nov 21 2023 | 30 Следващи

Националният отбор по шахмат за жени стана шампион на европейското отборно първенство в Будва. В последния кръг на шампионата България победи с 2.5:1.5 световния шампион Грузия.

Успехът беше шести пореден за българките, които единствени завършват шампионата без поражение. България завърши шампионата с 16 точки след общо 7 победи и 2 равенства. Азербайджан остана на второ място с 15 точки, а Франция е с 12.
Златото е първи медал за България на европейско отборно първенство по шахмат. Досегашното най-добро класиране беше четвърто място. Триумфът идва при първото участие след 10-годишно отсъствие заради неразбориите в управлението на шахмата. България получи покана за участие благодарение на новата Българска спортна федерация по шахмат (БСФШ), която има признание от Европейския шахматен съюз (ECU) и Международната федерация по шахмат (FIDE). Лицензирана в България от Министерството на младежта и спорта обаче е Българска федерация по шахмат 2022.
"Не мога да повярвам, ние сме шампионки. Беше много тежко в края. Спечелих партията си, но след това трябваше да чакаме срещата на Гери, не започна добре, но ние вярвахме в нея, а тя не просто спаси играта, но и я спечели. За пръв път от 20 години насам шахът е толкова популярен в България. Много съм щастлива с момичетата, имаме страхотен отбор. Радвам се, че сега се говори за шаха с нещо позитивно, а не като в последните години", коментира Антоанета Стефанова пред официалния канал на първенството след победата.